Return to Headlines

GHS Academic Awards

Click Here for Academic Awards

 

Special Recognition
National Spanish Exam
Meredith Bowden, Pres
Annie Moore, Vice Pres
Brianna Freshwater, Parliamentarian
SeoYoung Ha, CFO
Gabriela Aragonez
Mackenzee Barnett
Lexi Clifford
Joseph Corgliano
Katherine Drennan
Jamie Moore
Hope Petty
Nora Williamson
Elijah Baker
Madison Chadwick
Aidan Correggio
Shaye East
Alexcis Firebaugh
Kynlie Foit
Erick Gonzalez
Zoie Gutierrez
Haley Jenkins
Kamryn Platt
Rhylee Rector
Hayden Rogers
Racie Romero
Skyler Schmidt
Summer Watson

 

Teacher Class Student
Jackson PreAP Chemistry Caleb Bayer
  Chemistry Garrett Johnson
  IPC Jolie Russell
     
Melton Practicum Haylie Platt
  Wildlife Tobi Jackson
  Livestock Production Addie Roden
  Ag Business/Equine Science Levi Hollingsworth
  Principles of Ag Kendall Baxter
     
Ward Algebra 2 Blaine Vaughn
  Geometry Jocelyn Graham
  Algebra 1 Trevor Martin
     
McCarty Practicum in Culinary Arts Luke Drollinger
  Culinary Arts Tierney Battaile
  Principles of Hospitality and Tourism Shelby Martin
  Intro to Culinary Arts Brooke Parsons
     
Rivas Biology Elijah Baker
     
Ishmael Anatomy Emily Hahn
  Environmental Natalie Eddy
  Forensics Jillian Rankin
     
Ward English 1 Nathan Moxley
  English 2 Cody Shaw
  English 4 Tremayne Gullatte
     
Menken Pre-Calculus Marcos Saldana
  Algebra 2 Clay Hale
     
McCormick Spanish 1 Madison Chadwick
     
Cordell PreAP Geometry Olivia Bauerschlag
  Geometry Tommy Valerius
  Math Models Trinity Williams
     
Boggess Spanish II Jeremiah So
  Spanish III Karla Gonzalez
     
Stephens US History Gates Romero
  Dual Credit US History Sadie Stanford
  World History Faith Goodgion
     
Hudson English IV Brenna Riley
  Dual Credit JR English River Scott
  Dual Credit SR English Annie Moore
     
Brown Band Meredith Bowden
  Advanced Instrumental Alex Jenkins
  Jazz band Bridget Tracy
  Color Guard Natalee Nelson
     
Davenport Principles Natalie Rogers
  Human Growth & Dev Sydney Sulak
  IPET Jada Argumaniz
  Practicum Faith Petty
  Floral Gracie Roden
     
Tiller Dual Credit Calculus Sam Drollinger
  Dual Credit Precalculus Brianna Freshwater
  Dual Credit Alg. 2 Macie Gray
  Theatre Production 1-3 Charli Roof
     
Barksdale English III Emily Hernandez
  Creative Writing Jessica Randall
     
Bowden BIM II Caitlyn Cheek
  Business Practicum Declan Johnson
  Accounting I Isaac Holt
  Digital Media Micah Newman
     
Strom PreAP English II Lexi Clifford
  English II Megan Skinner
     
Lillard World Geography Taylor Valerius
     
Grogan Physics Seo Young Ha
  IPC Aidan Corregio
  Scientific Research and Design Ethan Furman
     
Key Ag Practicum Kyler Tweedy
  Ag Mech and Metal Eli Mathis
  Ag Power Zane Sherwood
     
Bell Algebra I Zoie Gutierrez
     
Cornutt English I Braeden Strevey
  PreAP English I Alexcis Firebaugh
     
Burelsmith Health Sem 1 Racie Romero
  Health Sem 2 James Choate
     
Crecy Computer Programming 1 Kaya Eckhart
  Computer Programming 2 Matthew Carney
  BIM Carson Norman
  PBMF Jeff Cunningham
     
Holloway Professional Communications- Fall Addison Pearce
  Professional Communications- Spring Nicolas Gonzalez
  Debate I Nora Williamson
  Debate II Kat Drennan
  Debate III Merritt Stanford
  Debate IV Cason Quisenberry
  Yearbook I Macey Barton
  Yearbook II Brooklynne Pryor
     
Morris Art 1 Lexi Jett
  Art 2 Ariel Hancock
     
Jones World History Gracie Good
     
Adams PE Seth East
     
Jarrell Government Travis Massey
  Economic Cooper Deans